Porady związane z rynkiem mięsa, Co warto wiedzieć, Poradnik

Porady, Know-How

wieprzowina

Mięso wieprzowe należy do najpopularniejszych mięs kupowanych w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na odmiany EKO. Dlaczego warto je spożywać?

 

Więcej…

Porady, Know-How

mięso

Proces produkcji mięsa to jedna z tych gałęzi przemysłu, w których chłodnie są wyjątkowo ważnym elementem na jego licznych etapów. Pomijając samą hodowlę zwierząt – przechowywanie elementów mięsa czy choćby całych półtuszy wymaga nieustającego utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury. W związku z tym rola chłodzących komór jest tutaj wybitna.

Więcej…

Porady, Know-How

rękawice foliowe

Rękawice foliowe to dobrze wszystkim znane rękawiczki jednorazowe z miękkiej folii, które stosuje się przede wszystkim w branży spożywczej. Posiadają one odpowiednie certyfikaty, które informują o dopuszczeniu ich do kontaktu z żywnością. Jakie mają zadziwiające właściwości i kiedy warto je stosować?

Więcej…

Porady, Know-How

Jak założyć masarnię - Otworzenie masarni

Masarnia - otwarcie i prowadzenie zakładu produkcji mięsa

Nieodzownym warunkiem posiadania własnej masarni są:

  • pomieszczenie,
  • kanalizacja,
  • agregaty chłodnicze (chłodnie, mroźnie),
  • ściany pokryte na całej wysokości płytkami ceramicznymi (wymóg UE),
  • myjki pojemników
  • oraz maszyny i urządzenia specjalistyczne (np. komory kwp, nastrzykiwarki, masownice, kutry,wilki).

Więcej…

Porady, Know-How

Technologia produkcji kiełbasy

W pewnych okresach ze względów ekonomicznych (proceder ten trwa do dziś) nazywano kiełbasą wyroby wędliniarsko-garmażeryjne w skład których wchodziło mięso innych zwierząt rzeźnych np. wołowina, konina, jagnięcina, mięso drobiowe, mięso królicze, a nawet z nutrii lub osła.

Należy podkreślić, że wytwórcy kiełbas stosując wymienione namiastki mięsa wieprzowego mieli na celu jedynie zastąpienie deficytowej wieprzowiny znacznie tańszymi mięsami innych zwierząt. Tak utrwalił się stereotyp o tym, że salami wytwarzane jest z mięsa osła, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, a parówki z drobiu. Żeby docenić smak wymienionych wędlin stosuje się tylko tradycyjny skład, do którego zalicza się: rozdrobnione tylko i wyłącznie wieprzowe mięso, rzadziej wołowe, a ze względu na cenę niezwykle rzadko cielęce.

Więcej…

Porady, Know-How

Tork dozownik

Światowy lider w dziedzinie profesjonalnej higieny wprowadza na rynek Tork uszczelniony dozownik przemysłowy, aby wzmocnić istniejące rozwiązania do utrzymania higieny, produktywności i zrównoważonego rozwoju w branży przetwórstwa spożywczego.

Więcej…

Porady, Know-How

Procesy technologiczne produkcji wędlin, produkcja wędlin

Do produkcji wędlin stosuje się następujące surowce: mięso wieprzowe lub mięso wołowe, przyprawy, dodatki funkcjonalne w tym białko sojowe, karagen błonniki i mieszanki peklujące.

Podczas wyrobu wędlin, mięso rozdrobnione na wilku oraz farsz z kutra jest łączony w mieszałce. Podczas mieszania uzyskuje się jednolitą masę mięsną, pod względem spójności, koloru, smaku - która jest oznaczana jako wędlina.

Więcej…

Porady, Know-How

lada chłodnicza ebony

Sezonowanie mięsa nie jest co prawda wynalazkiem naszych czasów, jednak wydaje się, że dopiero niedawno znalazło uznanie pośród hodowców, rzeźników i masarzy. Wielka szkoda, ponieważ skruszałe mięso znajduje wielkie uznanie wśród smakoszy. Być może niektórzy pamiętają jeszcze widok powywieszanych na balkonach lub za oknami zajęcy i kuropatw. Działo się to zwykle w okresach świątecznych, i chociaż wiele osób nie miała pojęcia, po co się to robi, łup myśliwski musiał swoje odczekać. Warto poświęcić kilka słów, by przywrócić ten gastronomiczny obyczaj do naszych restauracji, podnosząc jakość podawanych dań.

Więcej…

Porady, Know-How

W masarni produkuje się wyroby wędliniarskie, czyli kiełbasy, szynki, pasztety oraz inne wyroby.

Więcej…

Porady, Know-How

Wilk do mięsa

Wilk do mięsa to maszyna, która służy do rozdrabniania świeżego, gotowanego bądź mrożonego mięsa. Jest niezastąpiona w przemyśle wędliniarskim, garmażeryjnym, a także gastronomii. Z użyciem maszyny przygotujesz kiełbasę, pasztet, wędliny, a także pyszny mięsny farsz do pierogów czy kartaczy. Na rynku dostępne są zarówno wilki do mięsa ręczne, jak i sieciowe – wszystko w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sprawdź jak wybrać odpowiedni egzemplarz.

Więcej…

Porady, Know-How

  • Krowa w laktacji potrzebuje odpowiednie ilości światła, powietrza i ruchu. Takie warunki są niezbędne dla zdrowia i dobrostanu krów
  • Najlepszy dobrostan: przyjemne i wygodne legowiska
  • Ponad 80% krów znajdujących się na legowiskach, musi leżeć
  • Ponad 80% leżących krów, powinno przeżuwać

    Więcej…

Porady, Know-How

Meteorolodzy zapowiadają upalne lato. Niekorzystne działanie wysokiej temperatury odczujemy wszyscy – także zwierzęta. Dlatego szczególnie w tym okresie producenci zwierząt gospodarskich powinni kontrolować temperaturę w budynkach inwentarskich. Zbyt wysoka – może doprowadzić do spadku efektywności produkcji, chorób, a nawet śmierci zwierząt. Na stres cieplny (tzw. hipertermię) narażone są wszystkie żywe istoty. Zbyt długie przebywanie w temperaturze wyższej niż ta, do której jesteśmy przystosowani, wywołuje reakcje obronne organizmu. Przegrzanie jest często poważniejsze w skutkach niż wyziębienie. Upały mają także zły wpływ na stałocieplne świnie. Wysokie temperatury odchorowują często obniżonym apetytem, utratą kondycji, a co za tym idzie spadkiem wagi. By osiągnąć założoną latem produktywność hodowli trzody chlewnej, należy dbać o utrzymanie optymalnych warunków dla zwierząt.

Więcej…