Porady, Know-How

Wilk do mięsa

Wilk do mięsa to maszyna, która służy do rozdrabniania świeżego, gotowanego bądź mrożonego mięsa. Jest niezastąpiona w przemyśle wędliniarskim, garmażeryjnym, a także gastronomii. Z użyciem maszyny przygotujesz kiełbasę, pasztet, wędliny, a także pyszny mięsny farsz do pierogów czy kartaczy. Na rynku dostępne są zarówno wilki do mięsa ręczne, jak i sieciowe – wszystko w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sprawdź jak wybrać odpowiedni egzemplarz.

Wilk do mięsa – jak wygląda i jak działa urządzenie

Wilk do mięsa do urządzanie, które służy do rozdrabniania – mielenia bądź szatkowania mięsa. Urządzenie składa się z korpusu, leja załadowczego (gardzieli) oraz podajnika (gdzie podawany jest przetworzony materiał). Bardzo ważny element to system noży, które rozdrabniają mięso oraz sita, które formują zmielony produkt.

Decydując się na zakup wilka do mięsa należy zwrócić uwagę na jakość oraz trwałość materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Jedne z najbardziej trwałych to te zbudowane ze stali bądź żeliwa, dość odporne są aluminiowe, mniejszą trwałość wykazują plastikowe. Jednak wybierając maszynkę do mięsa musimy mieć na uwadze potrzeby naszego zakładu.

Bardzo ważnym elementem maszyny jest lej załadowczy oraz podajnik – dobrze, by wykonane były ze stali, ewentualnie metalu. Warto zwrócić także uwagę na obudowę – maszyny posiadające stalową obudowę będą droższe, ale znacznie trwalsze niż te składające się z plastikowych elementów. Weźmy pod uwagę, że gdy maszyna jest uruchomiona oddziałują na nią ogromne siły.

Szczególnie warto przyjrzeć się nożom i sitkom – te powinny być wykonane z odpornej na zniszczenia i korozję stali nierdzewnej. Wilki do mięsa wykonane ze stali znacznie łatwiej utrzymać w należytej czystości.

Duży wybór wilków do mięsa – zarówno do przemysłu mięsnego, jak i gastronomii – znajdziesz na:

https://www.xxlgastro.pl/pl/urzadzenia-kuchenne/wilki-do-miesa/

Wilk do mięsa - ręczny czy sieciowy

Wilk do mięsa ręczny do doskonały wybór w przypadku niewielkiej gastronomii czy firmy cateringowej na niewielką skalę. W przedsiębiorstwie bądź większej restauracji najlepiej sprawdzą się wilki do mięsa sieciowe.

W przypadku zakupu wilka do mięsa sieciowego należy zwrócić uwagę na moc urządzania – zwykle od 500 do 1500 W, a także jego wydajność, która mierzona jest w kilogramach na minutę – tu przedział jest bardzo różny zwykle od 1,2 do 3 kg mięsa na minutę.

Na co warto zwrócić uwagę kupując wilk do mięsa?

Poza parametrami wymienionymi powyżej warto zwrócić uwagę czy maszyna posiada bieg wsteczny – to znacznie ułatwia pracę w sytuacji, gdy przetwarzany materiał ulegnie przyblokowaniu. Przydaje się możliwość regulowania prędkości mielenia – zwykle występuje regulacje 3-stopniowa. Szczególną uwagę warto zwrócić na jakość wykonania noży oraz komplet sit i końcówek dołączanych do maszyny. W zależności od potrzeb występują sita o różnej gęstości i wielkości oczek, a także końcówki do szatkowania mięsa czy wypełniania farszem flaka. Elementem wartym uwagi jest także sposób mocowania maszynki – tak by była ona stabilnie przytwierdzona do podłoża.