Porady, Know-How

rękawice foliowe

Rękawice foliowe to dobrze wszystkim znane rękawiczki jednorazowe z miękkiej folii, które stosuje się przede wszystkim w branży spożywczej. Posiadają one odpowiednie certyfikaty, które informują o dopuszczeniu ich do kontaktu z żywnością. Jakie mają zadziwiające właściwości i kiedy warto je stosować?

 

Właściwości rękawic foliowych

Rękawice foliowe (z zawieszką lub bez) wykonane z najwyższej jakości materiału, jakim jest polietylen HDPE, posiadają liczne właściwości, dzięki którym znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, a także i w domach mieszkalnych. Tego rodzaju rękawiczki cechują się dużą gęstością (większą niż inne folie), dzięki czemu są one trwałe, wytrzymałe, odporne na ścieranie, przetarcia, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz niektóre substancje chemiczne. Rękawiczki foliowe doskonale chronią dłonie użytkownika przed zabrudzeniami oraz bakteriami czy wirusami. Dzięki licznym właściwościom wykorzystuje się je każdego dnia w wielu różnych branżach. Na takie rękawiczki można się natknąć głównie w takich miejscach, gdzie produkuje się bądź sprzedaje produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce, pieczywo, wypieki, mięso czy ryby. Rękawiczki foliowe są cenione nie tylko za wytrzymałość, dobrą ochronę przed drobnoustrojami, ale także i komfort. Materiał wykorzystany do produkcji rękawic foliowych jest cienki, dzięki czemu umożliwia pewnych chwyt. Ponadto są one bardzo tanie i łatwo dostępne. Należy jednak pamiętać, że rękawice foliowe (z zawieszką lub bez) sprawdzą się wyłącznie w przypadku niewielkich zagrożeń i lekkich prac. Zwykle używa się ich ze względów higienicznych, aby uniknąć zawilgocenia czy niegroźnych, ale jednak uciążliwych zanieczyszczeń. Pracownicy, ale i często klienci, stosują takie rękawiczki na przykład podczas zakupów w sklepie spożywczym lub markecie – dzięki temu zmniejszają ryzyko uszkodzenia delikatnego produktu. Jednak należy mieć na uwadze, że rękawiczki nie ochraniają dłoni przed poważniejszymi urazami. Rękawiczki z folii sprawdzają się doskonale w przypadku codziennych i lekkich czynności, które każdy z nas wykonuje w domu – takich jak na przykład obieranie ziemniaków lub buraków, sprzątanie, używanie silnych detergentów itd. Dzięki rękawiczkom tego typu można uniknąć zabrudzenia rąk substancjami, które mogą być trudne do usunięcia ze skóry.

Zastosowanie rękawic foliowych

Rękawiczki z folii mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je każdego dnia zarówno w wielu branżach przemysłowych, jak w sprzedaży artykułów żywieniowych, a także i w domach mieszkalnych. Stosuje się je: w sklepach spożywczych i wielobranżowych, w cukierniach, piekarniach, na stoiskach z warzywami i owocami, na targach z mięsem, rybami czy pieczywem, ponadto są one również bardzo popularne w cateringu, w restauracjach i na stacjach paliw, gdzie skutecznie chronią przed zabrudzeniami, które mogą powstać podczas napełniania baku paliwem, mycia szyb czy uzupełniania poszczególnych płynów w silniku. Rękawice foliowe (z zawieszką lub bez niej) sprawdzają się także w branży medycznej przy produkcji różnego typu płynów. Dla wygody użytkowników rękawiczki z folii są pakowane (podobnie jak i reklamówki z tego samego lub podobnego materiału) w specjalne rolki, które w sklepie lub zakładzie pracy można umieścić na specjalnym stojaku a w domu schować do szuflady, jednocześnie zaoszczędzając sporo wolnej przestrzeni.

Porady