Porady, Know-How

wieprzowina

Mięso wieprzowe należy do najpopularniejszych mięs kupowanych w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na odmiany EKO. Dlaczego warto je spożywać?

 

Dlaczego wieprzowina EKO stała się popularna?

Jeszcze do niedawna jadano przede wszystkim tłuste mięso wieprzowe. Z czasem jednak spadło na nie zapotrzebowanie. Z tego powodu hodowcy postanowili skrzyżować odmiany o tłustym i chudym mięsie. Uzyskane w ten sposób zwierzęta dawały niestety gorszy w smaku produkt, ponieważ, jak się okazało, tłuszcz jest nośnikiem smaku. Po obróbce termicznej mięso było bardzo suche. Tym sposobem konsumenci zaczęli uważniej robić zakupy i przykładać wagę do jakości. Dziś w sklepach można znaleźć mięso z hodowli ekologicznych oraz z hodowli przemysłowych.

Oczekiwania klientów

Dzisiejsi konsumenci to świadome osoby, którym zależy nie tylko na tym, aby kupowane przez nich produkty były smaczne, ale chcą również, aby były zdrowe i przyjazne środowisku naturalnemu. Tylko dzięki zdrowym i właściwie hodowanym zwierzętom można pozyskać odpowiedniej jakości i bardzo smaczne mięso wieprzowe. Z tego powodu hodowcy zainteresowali się dawnymi odmianami zwierząt i dawnymi metodami hodowlanymi. Jak się okazało, niektóre odmiany świń są niezwykle odporne na warunki pogodowe, nie chorują i wystarczy im zapewnić swobodę oraz zróżnicowane żywienie, aby uzyskać smaczne mięso.

Czym jest ekologiczna hodowla?

Kupując mięso, które pochodzi z ekologicznych gospodarstw, można mieć pewność, że wybrało się produkt wytworzony według bardzo rygorystycznych norm i z zasadą zrównoważonego rozwoju. Właśnie w taki sposób prowadziło się hodowle przez setki lat. Co ważne, łączy się ją z produkcją roślinną. Zarówno w przypadku roślin, jak i zwierząt nie korzysta się z szkodliwych substancji, zastosować można wyłącznie naturalne pasze i organiczne nawozy. W gospodarstwach tego typu zwierzęta spożywają nadmiar biomasy roślinnej, a równocześnie dostarczają nawóz naturalny. Wszelkie produkty uzyskane w takim gospodarstwie są niezwykle zdrowe i smaczne. Ponadto ekologiczna uprawa roślin i hodowla zwierząt nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak wytwarza się ekologiczną wieprzowinę?

Zwierzęta w ekologicznych gospodarstwach są karmione paszą opartą na zbożach BIO – przede wszystkim na jęczmieniu, pszenicy, pszenżycie, życie i owsie. Ponadto stosuje się także pasze energetyczne, czyli kukurydzę i ziemniaki. W takich paszach są także nasiona roślin strączkowych oraz mleko i jego różne przetwory, a także nasiona rzepaku czy makuchy rzepakowe, buraki, marchew, zioła i trawy.

Wieprzowina bez antybiotyków

Należy zauważyć, że mięso ekologiczne to także wieprzowina bez antybiotyków. Zwierzętom nie podaje się przez całe ich życie żadnych preparatów tego rodzaju. W przypadku ekologicznych hodowli wybiera się zazwyczaj rasy odporne na choroby, aby właśnie tego uniknąć.

Wieprzowina bez hormonów

W ekologicznych gospodarstwach nie stosuje się także hormonów. Zwierzętom nie podaje się żadnych składników wpływających na wzrost. Prócz tego nie stosuje się także żywności genetycznie modyfikowanych. Wieprzowina bez hormonów lub inne ekologiczne mięso powinno być kupowana w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością BIO, takich jak organic24.pl.