Technologie przemysłu mięsnego

Nasze portale

Przepisy mięsne

pyszna soczysta karkówka przygotowanie

Ślinka cieknie na myśl o pysznej i soczystej karkówce. Wraz z Hańderkiem przygotowaliśmy przepis na marynatę, która świetnie sprawdzi się podczas szykowania mięsa na grilla lub do pieczenia.

 

Mięso - sekret soczystej karkówki

Karkówka wieprzowa zawiera na tyle dużo tłuszczu, że co do zasady powinna zawsze być soczysta. W rzeczywistości to, co zazwyczaj nazywamy suchym mięsem jest albo twardym, żylastym kawałkiem, albo przesmażonym stekiem, którym można co najwyżej wbijać gwoździe. Pierwszy problem można rozwiązać starannie wybierając wieprzowinę o rozsądnej proporcji mięsa i tłuszczu ze sprawdzonego źródła. Z takiego mięsa powstają karkówki i karczek surowy wieprzowy bez kości produkcji Hańderek.

 

przygotowanie karkówki

 

Czas jest ważny...

Karkówka wieprzowa to mięso, które błyskawicznie przyrządza się na grillu i prosto w piekarniku. Na grillu zasadą jest, że mięso często obracamy, aby równomiernie się wysmażyło, ale nie zgubiło zbyt dużo tłuszczu. Czasu nie da się dokładnie określić, ponieważ jest zależny od temperatury i budowy grilla.

Z pieczeniem sytuacja jest prostsza. Tutaj przyjmuje się jako standard 1-1,5 godziny na każdy kilogram mięsa. Oznacza to, że 2 kg kawałek karkówki należy piec do 2-3 godzin.

Naturalne "zmiękczacze"

Niektórzy szefowie kuchni polecają naturalne "zmiękczacze" w postaci octu, peklosoli czy wysokoprocentowego alkoholu. Zwłaszcza ten ostatni może pozytywnie wpłynąć na smak mięsa i jego kruchość, jednak trzeba pamiętać, że nic nie dadzą, jeśli pierwsze warunki nie zostaną spełnione.

 

karkówka

 

Przepis na pyszną i soczystą karkówkę

Trzymajcie się powyższych zasad, a gwarantujemy, że karkówka wyjdzie wyśmienita. Poniżej prezentujemy przepis na marynatę, która sprawi, że mięso nie tylko będzie soczyste, ale też dobrze przyprawione, a jej genialny smak będzie wyczuwalny w każdym kęsie.

 

Potrzebne składniki:

  • Musztarda słoneczna,
  • świeży czosnek,
  • świeże chili,
  • miód,
  • majeranek,
  • sól gruboziarnista.

 

Sposób przygotowania:

  1. Chili i czosnek drobno posiekać, resztę i dodać do reszty składników.
  2. Karkówkę dokładnie wysmarować powstałą marynatą i odstawić na min 3-4 godz.
  3. Nagrzać piekarnik na 220 stopni, zapiec do zrumienienia i potem zmniejszyć temperaturę do 130 stopni i piec minimum tyle czasu ile waży mięso.

A na zakończenie przypominamy Nowości u Hańderka – karczek z czarnuszką, schab z czarnuszką, szynka z czarnuszką. Wierzymy, że wkrótce zobaczymy się w naszych firmowych sklepach, gdzie znajdziecie zarówno surowe mięso, jak i wyśmienite wędliny.

Porady

Portal Masarnie, Zakłady mięsne, wyposażenie zaopatrzenie masarni, ubojnie, sklepy mięsne, katalog firm, przemysł mięsny, mięso, wędliny, drób Portal Masarnie, Zakłady mięsne, wyposażenie zaopatrzenie masarni, ubojnie, sklepy mięsne, katalog firm, przemysł mięsny, mięso, wędliny, drób