Technologie przemysłu mięsnego

Wiadomości branży mięsnej

Slow Food - Majówka - PamsoPamso Kocha Slow Food. Wiosna w pełni! Wraz z nią nadeszła aura sprzyjająca rodzinnym wypadom za miasto, odwiedzinom u przyjaciół na wsi, a nawet wycieczkom nad morze.

Pomysły na majowy weekend kwitną jak pączki na drzewach, ale z puli koncepcji warto wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania i najefektywniej przyczyni się do regeneracji zmęczonego długą zimą organizmu.

Słońce, świeże, wiosenne powietrze i budzący się do życia, nabierający kolorów krajobraz - to wszystko inspiruje do zrzucenia z siebie ciężkiej garderoby i wykorzystania pozytywnej mocy natury w bezpośredniej bliskości.

W tym roku, Zakłady Mięsne PAMSO, inicjator kampanii "Pamso Kocha Slow Food", zachęca do kreatywnego spędzenia wiosennych weekendów, a zwłaszcza tego długiego, zwanego popularnie majówką. Zgodnie z ideą slow food, według której zdrowe życie i korzystanie z dobrodziejstw ukrytych w przyrodzie niesie ze sobą wiele pozytywnych następstw, warto rozważyć relaks na łonie natury. Idealną formą spędzania czasu wolnego w maju może zatem stać się piknik.

Ponieważ symbolem koncepcji slow food jest ślimak, spróbujmy nadać naszemu plenerowemu spotkaniu właśnie takie "ślimacze" tempo. A skoro mowa o pikniku, koniecznie zastanówmy się nad pomysłowym menu. Czasy herbaty w termosie i gotowanych na twardo jajek uznajmy za minione. Na piknikowym kocu królują dziś wykwintne sałatki, drobne przekąski, kolorowe kanapeczki i tace serów. Unikalną kompozycję różnorakich mięs i wędlin łatwo stworzyć z bogatego zaplecza tradycyjnych, smakowitych marek Pamso - np. Herbowych.

Doskonałą alternatywą dla pikniku i kwintesencją idei slow food jest wspólne grillowanie. Z łatwością wybierzemy pyszne, tradycyjne produkty z asortymentu Pamso: cała gama kiełbasek i kaszanka, a także najlepszej jakości elementy mięsa czekają na amatorów grilla. Jednak mięso na grill to nie tylko kiełbaski i warto postarać się skomponować inne, ciekawe dania, np. steki czy bardziej egzotyczne fajitas z wołowiny. Nie musimy ograniczać się również wyłącznie do dań mięsnych - wyśmienicie smakują grillowane warzywa, czy choćby zwykłe ziemniaki. Jak je przygotować? To dziecinnie proste: obrane wcześniej ziemniaki smarujemy sosem przyrządzonym z masła, kilku ząbków czosnku i natki pietruszki, a następnie zawijamy całość w folią aluminiową. Wrzucając na ruszt pieczemy ok. 50 minut. Spróbujmy poszukać odmian trudnych do zdobycia, które były popularne w czasach naszego dzieciństwa  np. denar. Nie jest to łatwe, ale inspirując się myślą slow food, przeszukajmy wybrane targowiska wypatrując zapomnianych odmian, często nadal uprawianych przez ekologiczne gospodarstwa.

Na gorącym ruszcie możemy przyrządzić także lubiane przez wszystkich parówki. Ciekawym sposobem jest pieczenie faszerowanych parówek, które rozcinamy wzdłuż, ale tylko do połowy głębokości i wkładamy tam np. paski papryki i ser. Przewiązujemy je sznurkiem by się nie rozpadły, gdy będziemy je piec. Najlepsze będą parówki grube, np. Generalskie Pamso, które lepiej się kroi i nadziewa.

Ryba to kolejna potrawa, która wyśmienicie nadaje się na majowy posiłek. Łosoś pieczony wraz z cebulą i natką pietruszki na pewno wzbogaci nasz organizm o witaminę B i kwasy omega-3.
Jako deser zaserwujmy pieczone kawałki pokrojonych, słodkich jabłek lub gruszek, posypanych cynamonem i polanych owocową nalewką. Całość okrywamy folią aluminiową i pieczemy ok. 20 minut. Więcej pomysłów na majowe posiłki znajdziecie na stronie internetowej www.pamso.pl.
Bez względu na to, czy wybierzecie piknik w parku, czy grilla w domowym ogrodzie, najważniejsze jest to, by po kilku wolnych dniach wrócić do codziennych obowiązków wzbogaconym w nowe pokłady energii. Każda chwila wytchnienia i spowolnienia nieustannie rosnącego tempa życia wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Kampania "Pamso Kocha Slow Food" jest częścią Akademii Zdrowego Żywienia Pamso, projektu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia, oparty na świadomej, zrównoważonej diecie. Patronat medialny nad kampanią edukacyjną Pamso Kocha Slow Food objął Dziennik Łódzki.