Słownik

Konina to mięso z konia. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka i niską zawartością tłuszczu.

Świeże mięso z konia charakteryzuje się żywo czerwoną barwą i dość dużą twardością. Zawiera jednak stosunkowo dużo wody. Z koniny można przyrządzać zasadniczo wszystkie dania, które przyrządza się z wołowiny i baraniny, gdyż mięso jest dość podobne do tej drugiej.

Konina jest dość twarda po przyrządzeniu, dlatego warto przed podjęciem obróbki termicznej wykonać marynowanie – w tym celu pokroić koninę na plastry (w poprzek włókien mięśniowych), i te plastry zanurzyć na 4-12 godzin w roztworze z 3 części wody i jednej części octu. Dobrze jest do zaprawy octowej dodać przyprawy – pieprz, ziele angielskie, czosnek.

Po marynowaniu mięso staje się miękkie i zmienia barwę na fioletową. W przypadku obróbki termicznej przygotowuje się krwisty, prawie surowy, stek, albo długo duszone mięso. Średnio wysmażona konina, zwłaszcza jeśli nie była marynowana, jest twarda.

Konina nadaje się także doskonale do przyrządzania tatara i carpaccio. W sprzedaży spotkać można także czasem suszoną kiełbasę z koniny, o specyficznym smaku.

Porady